Katedra Psychologii Społecznej

Odeszła od nas dr Alicja Szmaus-Jackowska

Alicja Szmaus-Jackowska
8.09.1975- †16.12.2020

Doktor Alicja Szmaus-Jackowska – cenny pracownik w zespole Katedry Psychologii Społecznej, osoba koleżeńska, wrażliwa i skromna – nie mam jej już z nami. Wbrew naszym nadziejom Pani Alicja zmarła.

Dr Alicja Szmaus-Jackowska ukończyła studia psychologiczne w 1999 roku w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego pracowała od ponad 20 lat (wcześniej w WSP i Akademii Bydgoskiej): najpierw a Zakładzie Psychologii Społecznej, później w Zakładzie Społecznej Psychologii Zdrowia Rehabilitacji i Zarządzania, następnie w Zakładzie Psychologii Społecznej i Badań nad Młodzieżą, a od dwóch lat w Katedrze Psychologii Społecznej. Stopień doktora uzyskała w 2009 roku na podstawie rozprawy doktorskiej Lęk przed starzeniem się a okazywana troska o siebie u osób w starszym wieku, którą przygotowała pod kierunkiem prof. dr hab. Stanisława Kowalika. Od tego momentu dalszy rozwój naukowy i praca dydaktyczna dr Alicji Szmaus-Jackowskiej były związane z obecną Katedrą Psychologii Społecznej Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Specjalizowała się w problematyce komunikacji społecznej, rozwiązywaniu konfliktów i wspomaganiu osób starszych.

Była osobą osobiście zaangażowaną w propagowanie zdrowego stylu życia i wspomaganie osób starszych, w tym o ograniczonych sprawnościach. Czerpała z tej aktywności radość i siłę do pracy naukowej i dydaktycznej.

Będzie nam brakować jej dobroci i przyjaźni